Wybór studiów lub szkoły średniej – nowe podejście i narzędzia

Blog / Edukacja / Osoby indywidualne
Wybór szkoły, Wybór uczelni

Wybór studiów lub szkoły średniej – nowe podejście i narzędzia

Wybór kierunku studiów lub szkoły średniej to ważny i jednocześnie trudny krok w życiu każdego młodego człowieka. Co wybrać, kiedy często nie wiemy czego chcemy? Jak pogodzić swoje aktualne umiejętności i wiedzę z trendami rynkowymi i modą na niektóre kierunki? Jak w tym wszystkim uwzględnić też swoje marzenia czy wewnętrzne skłonności, których przecież, z racji młodego wieku, możemy jeszcze nie być świadomi?

Tradycyjne metody wyboru przyszłego zawodu biorą pod uwagę głównie obszar umiejętności, czy ogólnych predyspozycji, które mogą być widoczne chociażby w ocenach z poszczególnych przedmiotów, czy pojawić się w różnych ćwiczeniach w pracy z doradcą zawodowym (więcej o tym TUTAJ)

Takie podejście, które pozwala wiele sobie uświadomić i uporządkować nie uwzględnia jednak naturalnych, często ukrytych skłonności ludzi do określonych zawodów czy obszarów zawodowych.  Możesz np. być dobry z przedmiotów ścisłych lub z humanistycznych. Możesz też mieć dobre oceny ze wszystkich przedmiotów i w tradycyjnym modelu wyboru teoretycznie mógłbyś wybrać dowolny kierunek. Ale w rzeczywistości, nawet jeśli jesteś dobry z określonych przedmiotów, to czy ciągnie cię aby rozwijać się zawodowo w tych kierunkach? Przecież Twoja szkolna wiedza i umiejętności nabywane w ramach systemu edukacji mogą być różne od Twoich wewnętrznych skłonności!

Warto sobie uzmysłowić, że niezależnie od tego jakie masz stopnie w szkole z poszczególnych przedmiotów to i tak masz własne, często jeszcze ukryte, skłonności które nie są badane czy diagnozowane w tradycyjnych metodach wyboru dalszej ścieżki edukacji.

A teraz wyobraź sobie, że w przeciągu 20 min. możesz dowiedzieć się jakie masz skłonności do różnych typów szkół czy uczelni. Oprócz ogólnej mapy i Twojego rankingu różnych typów uczelni otrzymasz także propozycje kierunków studiów na których będziesz czuł/-a się najlepiej, bo będą zgodne z tym co w Tobie już tkwi.  I to bez wykonywania żadnych ćwiczeń, bez rozwiązywania testów i intelektualnego rozważania.

Kiedy zobaczysz taką mapę to możesz skupić się na jedynie na tych kierunkach, na których tematyka będzie dla Ciebie ciekawa i będzie Ci pasowała, nawet jeśli jeszcze nie miałeś/-aś z nimi do czynienia.

Wtedy wybór i podjęcie ostatecznej decyzji, skupia się już tylko na wąskim wycinku wszystkich możliwości oferowanych przez system edukacji, bez potrzeby rozważania wszystkich po kolei. Obecnie w Polsce system edukacji dostarcza ponad 1400 kierunków studiów! Czy wyobrażasz sobie poszukiwania najlepszego z nich, przeglądając je metodycznie, krok po kroku i analizując za i przeciw każdego z nich?

Być może masz już jakiś pomysł na siebie i wiesz jaką szkołę czy uczelnię chcesz wybrać. W takim przypadku, informacje na raporcie końcowym, pokażą na ile Twój początkowy wybór jest dopasowany do Twoich wewnętrznych skłonności.

Tego rodzaju informacji dostarczą Ci diagnozy CA Method dla edukacji: „Wybór uczelni” lub „ Wybór szkoły średniej”. Zawierają one informacje o Twoim dopasowaniu do różnych typów szkół i uczelni oraz szczegóły pozwalające na dopasowanie konkretnej szkoły lub konkretnego kierunku uczelni dla Ciebie. Dowiesz się też wiele innych rzeczy o sobie, takich jak np. Twoim optymalnym sposobie uczenia się czy zdolności do uczenia się, które pomogą ci dokonać wyboru dalszej ścieżki edukacji.

Diagnozy CA Method to unikatowe podejście, które po raz pierwszy całościowo dają możliwość poznania swoich ukrytych skłonności. I to wyróżnia ja spośród innych narzędzi psychologicznych. Więcej o metodzie CA Method tutaj