Narzędzia do diagnozowania ścieżki zawodowego rozwoju

Diagnozy CA Method

Wybór szkoły średniej

Nie odpowiadając na żadne pytania, nie  wykonując żadnych ćwiczeń i zadań – jedynie dobierając kolory do słów, dowiesz się w jakiego rodzaju szkołach  średnich Twoja nauka będzie dla Ciebie najciekawsza i najłatwiejsza.

Jeśli jesteś uczniem to informacje zawarte na diagnozie pomogą ci w wyborze szkoły średniej oraz efektywnej, skutecznej nauce i uzyskiwaniu lepszych ocen.

Otrzymasz swój ranking profili szkół średnich dopasowanych do twoich skłonności. Dowiesz się tez wielu innych rzeczy o sobie które pomogą ci w wykorzystywaniu i rozwijaniu swoich naturalnych zainteresowań w trakcie dalszej nauki.

Jeśli już studiujesz lub pracujesz to także możesz skorzystać z tej diagnozy aby uzyskać bardziej klarowny obraz optymalnej profesji dla Ciebie.

Wiek osoby diagnozowanej: powyżej 14 lat – bez górnych ograniczeń wiekowych.

Wygląd przykładowego raportu dla diagnozy „Wybór szkoły średniej”

Wybór uczelni

Nie odpowiadając na żadne pytania, nie  wykonując żadnych ćwiczeń i zadań – jedynie wybierając kolory do prostych słów, dowiesz się jakie kierunki studiów pasują Ci najbardziej.

Jeżeli jesteś uczniem i niedługo kończysz szkołę średnią to informacje z tej diagnozy pomogą ci w wyborze kierunku studiów. Otrzymasz swój indywidualny ranking typów uczelni a także propozycje najciekawszych dla Ciebie kierunków studiów w Polsce.

Dowiesz się czy studia za granicą to dla Ciebie dobry pomysł, a także dowiesz się wielu innych, ciekawych rzeczy o sobie. Te wszystkie informacje pomogą ci w wyborze odpowiedniego kierunku studiów a potem w wykorzystaniu swojego potencjału zarówno w trakcie studiów jak i w przyszłej pracy. 

Jeśli już studiujesz lub pracujesz a myślisz o zmianie zawodu lub pracy to także możesz skorzystać z tej diagnozy. Uzyskasz obraz obszarów życia zawodowego dopasowanych do Twoich naturalnych skłonności i zainteresowań. Więcej o tym jak z wykorzystaniem tej diagnozy możesz odkryć swoje zawodowe powołanie przeczytasz tutaj.

Dzięki temu, bez sprawdzania metodą prób i błędów kolejnych uczelni lub zawodów, możesz podjąć decyzję o zmianie i się do niej lepiej przygotować. W połączeniu z wynikami diagnozy Wybór szkoły średniej uzyskasz pełniejszy obraz optymalnej profesji dla Ciebie.

Wiek osoby diagnozowanej: powyżej 17 lat – bez górnych ograniczeń wiekowych.

Wygląd przykładowego raportu dla diagnozy „Wybór uczelni”

Kierunki studiów, Wybór uczelni

O CA Method

Na czym polega unikatowość metody CA Method?

Ta metoda poprzez prosty wybór kolorów pozwala sięgnąć w obszar nieświadomy człowieka, który odpowiada za 95% jego reakcji i działań.  Dorośli wybierają kolory w sposób bardziej świadomy, dzieci zupełnie nieświadomie a mimo to CA Method działa i dzięki temu jest ona unikatowym sposobem komunikacji ze sferą psychiczno-mentalną: osób, grup ludzi, a szczególnie dzieci i młodzieży. 

Jak wygląda diagnozowanie?

Diagnozowanie jest proste i szybkie w zastosowaniu. Odbywa się w oparciu o narzędzie on-line i trwa od 5 do ok. 20 min (w zależności od rodzaju wybranej diagnozy).

Jak działają inne metody i narzędzia?

Stosowane obecnie inne metody i narzędzia psychologiczne w większości opierają się udzielaniu odpowiedzi na pytania lub wykonywaniu zadań. To pozwala badanemu na świadome kontrolowanie czy blokowanie reakcji uznawanych przez niego jako nieodpowiednie lub niepożądane. Powoduje to, w różnym stopniu, zafałszowanie danych i w konsekwencji samych wyników badań.

Na jakich podstawach naukowych działa CA Method?

Metoda CA method to połączona technika projekcyjna, która wykorzystuje skalibrowane zestawy słów lub obiektów wizualnych (30-150 słów lub obiektów wizualnych) oraz paletę ośmiu kolorów. Osiem różnych kolorów różni się od siebie mierzalnymi długościami fal. Te kolory stanowią podstawę tzw. Testu kolorów Small Lüscher. Kodowanie numeryczne każdego koloru (zgodnie z Testem Kolorów Lüschera) pozostaje takie samo, dzięki czemu komputer może skutecznie rejestrować specyficzne reakcje (odpowiedzi) ludzi na dane słowo bodźca lub obiekt wizualny. Dla każdego słowa bodźca lub obiektu wizualnego przedstawionego respondentowi musi on wybrać trzy z ośmiu kolorów. Respondenci są zmuszeni do uszeregowania kolorów, ponieważ nie ma możliwości wielokrotnego wyboru jednego koloru. Oznacza to, że istnieje 336 możliwych reakcji (trójkolorowych kombinacji) dla każdego słowa i obiektu wizualnego.

Możliwe jest użycie tego narzędzia do oceny ludzkich reakcji ze względu na dwa obszary asocjacyjne w mózgu zwane Centrum Motoryzacji Broca i Centrum Mowy Sensorycznej Wernickego. Innowacyjność testu koloru i skojarzenia kolorów pozwala nam skupić się na różnych obszarach ludzkiego zachowania i doświadczenia. Metoda CA łączy w sobie zalety testu koloru i przypisania koloru. Jednocześnie stosuje podejście interdyscyplinarne, respektując empiryczne ustalenia wielu dziedzin nauki, m.in. między innymi psychologii, biologii, fizyki, socjologii, neuronauki i psychologii społecznej.

Co mierzy CA Method?

Metoda CA mierzy spektrum postaw społeczno-psychologicznych, w tym nie tylko to, co ludzie myślą i co wolą, ale także to, czy będą rzutować swoje postawy na swoje zachowanie, na ile odniesie sukces iw jakim czasie. Mierzy również dynamikę procesów funkcjonalnych świadomości, postaw, a tym samym złożonych jednostek w świadomości (jednostki lub grupy). Diagnostyka (zbieranie danych) jest wykonywana za pomocą programu komputerowego.

Więcej o CA Method na stronie metody www.camethod.com 

 

Talenty Gallupa

Talenty (silne strony) Gallupa to intuicyjny, wrodzony sposób myślenia, działania czy nawiązywania relacji z innymi, który dla danej osoby jest naturalny i uzyskiwany bez specjalnego wysiłku. Świadome zarządzanie tylko 5-ma dominującymi talentami (spośród wszystkich 34 wyodrębnionych przez Instytut Gallupa) pozwala osiągać ludziom niezwykłe wyniki i sukcesy.

Niezależnie od poziomu inteligencji, posiadanej wiedzy, czy doświadczeń zawodowych każda osoba ma swoje dominujące talenty. KAŻDA!. TY też. Kiedy będziesz pracować w zgodzie z nimi, bo wtedy z Twojej indywidualnej perspektywy będzie to dla Ciebie najlepsze.

Koncepcja zastosowania talentów Gallupa w zarządzaniu  ukierunkowuje działania w inwestowanie w obszar silnych, a nie słabych stron ludzi, co pozwala im szybko osiągać mistrzowski poziom, do wykorzystania w organizacjach w których pracują.

34 talenty wyodrębnione przez Instytut Gallupa zostały które podzielone są na 4 obszary:

 • Myślenie strategiczne
 • Wykonanie
 • Wywieranie wpływu
 • Budowanie relacji.

Talenty z poszczególnych obszarów to:

Myślenie strategiczne (Strategic thinking):

 1. Strateg  (Strategic)
 2. Uczenie się  (Learner)
 3. Wizjoner  (Futuristic)
 4. Zbieranie  (Input)
 5. Odkrywczość  (Ideation)
 6. Analityk  (Analytical)
 7. Intelekt  (Intellection)
 8. Kontekst  (Context)

Wykonywanie (Executing): 

 1. Dyscyplina  (Discipline)
 2. Naprawianie  (Restorative)
 3. Odpowiedzialność  (Responsibility)
 4. Organizator  (Arranger)
 5. Ukierunkowanie  (Focus)
 6. Osiąganie  (Achiever)
 7. Pryncypialność  (Belief)
 8. Rozwaga  (Deliberative)
 9. Bezstronność  (Consistency)

Wpływanie (Influencing):

 1. Czar  (Woo)
 2. Dowodzenie  (Command)
 3. Maksymalista  (Maximizer)
 4. Komunikatywność  (Communication)
 5. Poważanie  (Significance)
 6. Wiara w siebie  (Self)
 7. Aktywator  (Activator)
 8. Rywalizacja  (Competition)

Budowanie relacji (Relationship Building)

 1. Elastyczność  (Adaptability)
 2. Empatia  (Empathy)
 3. Indywidualizacja  (Individualization)
 4. Współzależność  (Connectedness)
 5. Integrator  (Includer)
 6. Bliskość  (Relator)
 7. Rozwijanie innych  (Developer)
 8. Optymista  (Positivity)
 9. Zgodność  (Harmony)

Pracujemy indywidualnie jak i z zespołami oraz firmami.

Co proponujemy firmom i organizacjom?

Firmom i organizacjom oferujemy dodatkowe usługi bazujące na talentach Gallupa:

Wdrożenie koncepcji Zarządzania i Przywództwa Talentowego.

Sporządzenie unikatowych Menedżerskich Raportów Talentowych opisujących  całościowe działanie talentów pracowników na różne obszary ich działania w firmie.

Konsultujemy i doradzamy przy rekrutacjach oraz jak lepiej wykorzystać potencjał i talenty obecnych pracowników.

Skontaktuj się z nami aby dowiedzieć się  w czym i jak możemy ci pomóc.

F.A.Q.

Diagnozowanie

Diagnozy możesz kupić w naszym sklepie tutaj.

Po zakupie otrzymasz unikalny kod do wykonania diagnozy w internecie, który wprowadzisz przy jej uruchomieniu tutaj.

Po zakończeniu wyniki diagnozy otrzymasz na emaila podanego przy jej uruchamianiu.

Podejdź do diagnozowania w następujący sposób:

 • Przed wykonaniem dowolnej diagnozy CA Method zrelaksuj się i odpręż.
 • Upewnij się, że jesteś w cichym otoczeniu, w którym nie będą przeszkadzały Ci telefony komórkowe, inne osoby ani praca wielozadaniowa.
 • Krótko wchodź w interakcję z każdym słowem. Pomyśl, co oznacza to słowo dla Ciebie. To, o czym zazwyczaj pomyślisz jako pierwsze, jest „ważne”. Jeśli pomyślisz o „mamie” to w twoich myślach może pojawić się twoja mama, żona (jeśli jesteś mężczyzną), a nawet ty (jeśli jesteś mamą). Możesz nawet pomyśleć o wszystkich trzech razem. Spójrz na kolorowe kulki i kliknij trzy, które lubisz najbardziej w danym momencie lub te, które najlepiej pasują do tego określenia. Nie spekuluj zbyt długo na temat tego, czy wybrałeś właściwe kolory. Tylko pierwszy kolor jest ważny i decydujący w Twoim życiu.

A w trakcie wykonywania diagnozy na każdym etapie będziesz miał podpowiedź co masz robić.

Metoda CA Method przeszła dziesięciolecia rozwoju, podczas których została udoskonalona i zweryfikowana. Została doceniona przez komisje ekspertów na wielu światowych konferencjach. Było to podstawowe narzędzie badawcze w kilku profesjonalnych publikacjach. Metodę stosuje ponad 500 głównych organizacji. Diagnostyka dostępna jest w 32 językach, a metodę CA stosowały setki tysięcy osób. Najlepszym sposobem sprawdzenia jej wiarygodności i wartości jest wykonanie diagnozy na samym sobie.

Te kolory zostały wybrane, ponieważ każdy kolor emituje określoną częstotliwość kolorów, której nie można pomylić z żadnym innym. Kolory są ułożone w określonej kolejności, aby nie tworzyły typowych par, które większość ludzi łączy lub wybiera. Na przykład inny kolor jest zawsze wstawiany między szarym a czarnym. Kolory zmieniają swoje położenie w procesie diagnostycznym, obracają się. Dzieje się tak, ponieważ podczas dłuższej diagnozy ludzie zaczynają stosować stereotypy, zapamiętywują umiejscowienie i wzór, w jakim zostały umieszczone kolory. Aby ożywić skojarzenia z kolorami i uzyskać prawdziwe odpowiedzi, kolory muszą zmienić swoje położenie. 

Z metody CA Method mogą korzystać dzieci od 3. roku życia. Diagnoza u dzieci w tym wieku jest krótsza i wykrywa się tylko bardzo ograniczoną liczbę cech. Nie ma górnej granicy wieku dla użytkownika końcowego a poszczególne diagnozy CA Method są dostosowane do wieku i do badanego kontekstu jej wykorzystania.

Różne grupy wiekowe są diagnozowane w różny sposób. Istnieją jednak zasady i reguły, które ułatwiają proces diagnozowania, aby zapewnić bardziej obiektywne wyniki. Po pierwsze, poświęć trochę czasu na poznanie metody i sposobu diagnozowania. Następnie spróbuj samodzielnie wykonać diagnozę, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jak pokierować dzieckiem. W przypadku małych dzieci ważne jest, aby nauczyć je klikania za pomocą myszy lub touchpada albo też wybierania obszarów ekranu przed przystąpieniem do diagnozowania. Powinieneś także dać im wyobrażenie, czego mogą się spodziewać. Wyjaśnij, że nie ma dobrego lub złego wyboru koloru i że nie powinni wybierać koloru tylko dlatego, że jest on ich ulubionym. Powinni wybrać kolor, który pokazuje, jak się czują. Ta diagnostyka dotyczy uczuć, a zbyt długie myślenie o odpowiedzi nie jest dobre. Powinni pomyśleć o tym, co myślą o słowie i jaki kolor pasuje do tego uczucia. Nie wyjaśniaj szczegółowo poszczególnych słów. Pozwól dzieciom zinterpretować je na swój sposób. Na przykład nie zagłębiaj się w słowo „seks” ani nie martw się, że źle je zrozumieją. Wszakże od wczesnego dzieciństwa „słyszą i widzą” to wszędzie. W przypadku bardziej skomplikowanych słów, takich jak „obserwacja”, powiedz, że oznacza to wizytę dyrektora w klasie.  Podaj tylko przelotne odniesienie.

W przypadku dzieci, które nie potrafią czytać, dzieci w wieku przedszkolnym lub pierwszorocznym konieczne jest przeprowadzenie diagnozy z wyczuciem, powolnym i prostym odczytaniem terminu dzieciom. Pierwszoklasiści mogą sami klikać kolory. Jeśli nie mogą, wybierz za nich kolory, na które wskazują.

Wyniki diagnoz

Niektóre wyniki uzyskane w diagnozach CA Method są tak zaprojektowane, aby były zrozumiałe dla Ciebie, respondenta. Inne wyniki muszą zostać zinterpretowane lub wyjaśnione przez konsultanta metody CA Method w celu uniknięcia błędnych interpretacji. Szkolenia i konsultacje są częścią wsparcia udzielanego przez osoby i organizacje pracujące metodą CA Method.

Jeśli nie rozumiesz wyników diagnozy, lub masz jakieś wątpliwości najlepiej skorzystaj z pomocy konsultanta, który w rozmowie wyjaśni znaczenie Twoich wyników dzięki czmu uzyskasz głębsze ich zrozumienie. 

Taką konsultację możesz zakupić w naszym sklepie tutaj. Po jej zakupie skontaktujemy się z Tobą i ustalimy dogodny termin.

Diagnozy CA Method sięgają w różne sfery człowieka. Niektóre diagnozy mają trwałość kilku dni inne znacznie dłuższą. „Wybór uczelni” czy „Wybór szkoły średniej” należą do tych, których trwałość jest zdecydowanie dłuższa i może być liczona w latach.

Z czasem człowiek się zmienia – może zmienić się jego nastawienie do świata czy jego reakcje, ale ze względu na złożone procesy wewnętrze człowieka oraz zmienność świata zewnętrznego, to momentu oraz kierunku zmian nie da się zawczasu przewidzieć.

Wybierając szkołę czy uczelnię i opierając się na wynikach z w.w. diagnoz wybierasz zgodnie z aktualnymi skłonnościami, które zapewniają ci udany start w danej szkole czy uczelni. Wraz z Twoim rozwojem i zmianami w świecie niektóre aspekty Ciebie mogą, ale nie muszą się zmienić.