Wybór szkoły średniej

Jesteś w siódmej lub ósmej klasie i zastanawiasz się jaką szkołę średnią wybrać?

Czy już wiesz co chcesz w życiu robić?  Czy jest to wciąż dla Ciebie nieodkryta karta? Tak czy inaczej będziesz musiał podjąć jakąś decyzję i wybrać szkołę średnią dla siebie.

Ta decyzja może być prosta i oczywista, ale może też powodować duży ból głowy – bo przecież będziesz decydował gdzie spędzisz najbliższe 3-4 lata.

Przed podjęciem decyzji możesz zadawać sobie różnorodne pytania i mieć różne wątpliwości:

Czy ten wybór będzie dobry dla mnie? Czy sobie poradzę? Czy to będzie dla mnie interesujące? Jakich ludzi tam spotkam? Itp. Tak naprawdę w Twojej głowie może krążyć jeszcze wiele różnych pytań, których nie chciałbyś zdradzić nikomu.

Kluczowe pytanie brzmi:  Co Ty chcesz z tym wyborem zrobić? Jak podejmiesz tę decyzję?

Wybierzesz szkołę najbliższą Ciebie? A może taką gdzie idą Twoi znajomi? Zdecydujesz się na jakieś liceum, czy może technikum lub zawodówkę? A może szkołę wybiorą dla Ciebie rodzice? Możesz się poddać losowi, intuicji, czy sugestiom lub wyborom innych ludzi. Możesz też podjąć działania, które pozwolą Tobie wybrać najlepszą szkołę średnią, taką w której będziesz się czuł/-a jak u siebie.

Co brać pod uwagę przy wyborze szkoły średniej?

Istnieje wiele aspektów, które potrzebujesz brać pod uwagę, aby wybrać dla siebie odpowiednią szkołę średnią. Jak więc właściwie podejść do jej wyboru?

W pierwszej kolejności przy wyborze szkoły średniej warto rozważyć:

  • Twoje zainteresowania i skłonności
  • Twoje predyspozycje
  • Twoje wyniki w nauce z poszczególnych przedmiotów

W dalszej kolejności możesz brać pod uwagę także prestiż szkoły, odległość od niej, czy idą tam Twoi znajomi.  Więcej znajdziesz na naszym blogu tutaj.

Ale to nie powinno ci przysłonić tego co najistotniejsze – czyli jakie są Twoje prawdziwe zainteresowania lub co Ciebie naprawdę zawodowo pociąga. 

Co mogę zrobić aby odkryć swoje zainteresowania?

Możesz zacząć je odkrywać w każdej chwili. W tym celu przypomnij sobie swoje różne doświadczenia i to jak się czujesz, kiedy się tym zajmujesz czy uczysz się tego. Możesz zapytać się rodziców, znajomych jakie zainteresowania zauważyli, bo być może Ty o nich zapomniałeś. Zapisz to wszystko aby nie zapomnieć.

Dlaczego to takie ważne? Bo warto wybrać taką szkołę i profil klasy w ogólniaku, w której tematy są dla Ciebie jak najbardziej interesujące. Bo wtedy łatwiej będzie ci być orłem a nie kurą, a nauka będzie łatwiej przychodzić ci sama.

A co o dziedzinach, których jeszcze nie znasz? Co by było, gdybyś wcześniej wiedział, co Ciebie pociąga, co jest dla Ciebie ciekawe, nawet jeśli nie miałeś z tym wcześniej do czynienia?

Taką możliwość masz już teraz. Dodatkowo możesz zaoszczędzić swój czas. Zamiast spisywać i przypominać sobie swoje różne wcześniejsze zainteresowania możesz już teraz skorzystać z innowacyjnej diagnozy „Wybór szkoły średniej” i dowiedzieć się szeroko o swoich zainteresowaniach i naturalnych skłonnościach zawodowych bez odpowiadania na pytania! 

Część zainteresowań będzie Ci pewnie znana – bo być może wcześniej zapisałeś je na swojej liście, natomiast niektóre tematy do których Ciebie ciągnie mogą być zaskoczeniem. Jeśli w wynikach diagnozy zobaczysz, że wewnętrznie ciągnie Cię w danym kierunku, to koniecznie weź to pod uwagę przy wyborze, nawet jeśli jest to dla Ciebie nowe i nie miałeś z tym wcześniej doświadczeń.  

Co więcej – diagnoza „Wybór szkoły średniej” pokaże Tobie także obszary zawodowe, których nawet nie powinieneś rozważać, bo wewnętrznie reagujesz na nie bardzo negatywnie. A idąc do szkoły z takiego obszaru mniej lub bardziej byś się męczył.

Co zrobić aby dokonać dobrego wyboru szkoły?

Mając swoje zapiski lub wyniki diagnozy „Wybór szkoły średniej” najpierw rozważ je sam. Jeśli potrzebujesz, omów je lub swoje wątpliwości z przyjaciółmi, przyjaciółkami czy rodzicami. Możesz skorzystać też z naszych konsultacji (więcej tutaj), które pomogą Ci lepiej i głębiej zrozumieć swoje zainteresowania oraz to jak funkcjonujesz w szkole oraz w świecie.

W wynikach diagnozy znajdziesz też informację czy wskazane jest abyś skorzystał z usług doradcy zawodowego.

Przy wyborze szkoły koniecznie weź też pod uwagę swoje predyspozycje, potencjał i dotychczasowe wyniki w szkole. Bo możesz mieć ambitne cele. Zastanów się czy Twoje  stopnie w szkole pokazują Twój potencjał intelektualny? Czy umożliwiają one zdobyć Tobie zawód o jakim marzysz?  A jeśli tak, to zastanów się, jak dla Ciebie będzie lepiej realnie to osiągnąć – czy np. od razu ogólniak i potem studia, czy być może liceum lub technikum zawodowe najpierw, aby nauczyć się czegoś konkretnie a dopiero potem ewentualnie studia?

Bierz pod uwagę to wszystko, rozpoczynając proces wyboru szkoły średniej od tego do czego Ciebie ciągnie a będziesz osiągał lepsze wyniki w nauce. Będziesz miał też bardziej pozytywne nastawienie a dzięki temu szybciej znajdziesz znajomych, przyjaciół i pracę. 

Z lepszym nastawieniem możesz mieć lepsze zarobki, bo z uśmiechem na twarzy będziesz robił to co lubisz czy kochasz. A wtedy nawet różne przeszkody, czy problemy nie staną na przeszkodzie i nie spowodują chęci zmiany szkoły czy zawodu.