Poznaj swoje talenty

Niektórym osobom trudno uwierzyć, że mają jakieś talenty.

Prawda jest taka, że każdy człowiek ma jakieś talenty. Ty też!

Być może jesteś tylko jeszcze ich nieświadomy lub też inaczej rozumiesz słowo talent.

Jak rozumieć słowo „talent”?

Słowo „talent” zwyczajowo rozumiane jest jako „uzdolnienie, wrodzone predyspozycje w jakiejś dziedzinie przejawiające się z niezwykłym stopniem sprawności w wykonywaniu czegoś”. Przykładem np. może być ogólnie rozumiany talent artystyczny, talent sportowy czy też talent do uczenia się.

Tak rozumianych talentów może być nieskończenie wiele, bo można je rozumieć bardziej szeroko, jak np. talent kulinarny, jak i dosyć wąsko np. w ramach talentu kulinarnego – talent do pieczenia ciast czy talent do smażenia naleśników.

My słowo „talent” rozumiemy tak, jak zdefiniował to Instytut Gallupa – czyli „intuicyjny, powtarzający się wzorzec zachowania, myślenia i odczuwania”. Coś co jest dla danej osoby naturalne, łatwe bo uzyskiwane przez nią bez specjalnego wysiłku. A działając w zgodzie z własnymi, najsilniejszymi talentami tworzy uniatową, niepowtarzalną na świecie jakość  i lśni własnym blaskiem.

Więcej o talentach Gallupa tutaj.

Jeśli chcesz odnieść sukces mierzony Twoją własną miarą oraz z poczuciem spełnienia i radością w pracy poznaj swoje talenty i świadomie rozwijaj swój potencjał. 

Jak poznać swoje talenty?

O tym jakie masz talenty i czym się charakteryzują  dowiesz się po wykonaniu testu Gallupa. To jednak dopiero początek drogi. Ta podstawowa informacja o poszczególnych talentach, wymaga głębszego ich zrozumienia a także zrozumienia ich wspólnego działania w różnych kontekstach zawodowych.

Dlatego proces poznawania talentów dzielimy na kilka kroków:

  1. Wykonanie testu Gallupa
  2. Działanie pojedynczych talentów
  3. Twój sposób osiągania sukcesu
  4. Talenty a Twoja praca
  5. Zarządzanie talentami

1. Wykonanie testu Gallupa

Aby poznać swoje talenty Gallupa w pierwszym kroku zakup i wykonaj online (tutaj) test talentowy. Możesz go kupić w wersji dla 5 najsilniejszych talentów lub wersję ze wszystkimi 34-talentami. W tej drugiej wersji znajdziesz talenty wspierające Twoją najsilniejszą piątkę, oraz dowiesz się jakie Twoje talenty są najsłabsze – czyli z których korzystanie idzie ci najtrudniej.

2. Działanie pojedynczych talentów

To że przeczytasz o swoich talentach w wynikach otrzymanych po teście nie znaczy że je odpowiednio i właściwie zrozumiesz. Najlepiej porozmawiać o nich  z innymi osobami, które głęboko siedzą w tym temacie. Może to być np. sesja z naszym coachem, specjalistą który je zna dogłębnie i działa z nimi od wielu lat.  To pozwoli Ci zrozumieć lepiej jak przejawiają się te talenty w Twoim prywatnym i zawodowym życiu. Zrozumiesz też swoje zachowania i podjęte decyzje w różnych sytuacjach w przeszłości, bo są one często przejawem nieświadomego działania Twoich talentów.

3. Twój sposób osiągania sukcesu

W tym kroku możesz dowiedzieć się jak działają Twoje talenty razem, bo poczucie spełnienia zawodowego pojawia się gdy wszystkie najsilniejsze talenty pracują jednocześnie!

Jeśli pracujesz w roli, gdzie wykorzystujesz np. tylko jeden lub dwa swoje talenty, to pewnie masz poczucie  wewnętrznego dyskomfortu i niespełnienia. Poznanie własnego, naturalnego sposobu osiągania sukcesu pozwala określić optymalne środowisko i warunki w których co  mogą się razem przejawiać.

Taka wiedza ułatwia poszukiwanie pracy bardziej dopasowanej do Ciebie, czy też podjęcie działań pozwalających zmienić obecną rolę w firmie, w której aktualnie pracujesz. Jeśli chcesz aby Twój sukces przychodził ci łatwiej, swobodniej i naturalnie, zrób ten krok.

 

4. Talenty a Twoja praca

Skoro poznałeś już swój sposób osiągania sukcesu, to teraz możesz sprawdzić dopasowanie wymagań obecnej pracy do swoich talentów. Możesz je też omówić i zweryfikować w odniesieniu do nowych ofert lub propozycji pracy, jeszcze przed ostatecznym podjęciem decyzji o wyborze jednej z nich.

Przemyśl, popracuj nad dziedziną, w której Twoje talenty będą mogły szczególnie zabłysnąć. Wiedza o tym, do czego masz większe skłonności, zainteresowania pozwolą wybrać otoczenie lub branże w których uzyskasz dodatkowy zastrzyk energii, dzięki czemu Twoja nowa praca oparta na talentach i jednocześnie w obszarze Twoich zainteresowań będzie dla Ciebie jeszcze atrakcyjniejsza.

5. Zarządzanie talentami

Talenty posiadają nie tylko blaski ale także i cienie. Aby więc odnieść sukces potrzebujesz nauczyć się zarządzać swoimi wszystkimi 34 talentami i np. wiedzieć kiedy włączyć lub wyłączyć określony talent , lub też w jakich sytuacjach użyć którego. Do tego potrzebna jest świadomość siebie, zdolność do wyczuwania danej sytuacji oraz wiedza o własnych celach i ograniczeniach.

Potrzebujesz wiedzieć, kiedy możesz coś zrobić sam, a kiedy lepiej wesprzeć się  innymi osobami, bo Twoje talenty potrzebne do realizacji tego są na dalekich pozycjach.

Bywa też, że w rozwoju talentów przeszkadzają Twoje wewnętrzne konflikty i przekonania. Wtedy, aby w pełni je uruchomić, możesz zawsze skorzystać z naszego Coachingu Mentalności Zwycięzcy ®

Poprzez świadome zarządzanie własnymi talentami i rozwój samego siebie sprawiasz, że stają się one bardziej dojrzałe przez co lepiej służą w osiągnięciu Twoich celów i sukcesu na miarę Twojego potencjału.

Zainwestuj w samego siebie – „Poznaj swoje talenty i zarządzaj nimi, aby one nie rządziły Tobą”

 

Jeśli czujesz, że coś  wewnętrznie blokuje lub ogranicza działanie Twoich talentów dowiedz co możesz zrobić aby pokonać te wewnętrzne przeszkody (Coaching Mentalności Zwycięzcy) i korzystać z nich w pełni.