Studia w Polsce czy za granicą?

Blog

Studia w Polsce czy za granicą?

Wybierając uczelnię, możesz przebierać wśród bogactwa ofert szkół wyższych. W samej Polsce znajdziesz wiele uniwersytetów o atrakcyjnej ofercie naukowej. Czasami jednak w głowie pojawia się pytanie – co by było, gdyby zdecydować się na wyjazd na studia za granicę? Podjęcie ostatecznej decyzji, co do wyboru uczelni musi wiązać się z dokładną analizą, w końcu jest to ogromny krok, który może zaważyć na Twoim całym życiu. Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na studia za granicą lub w Polsce? Tego dowiesz się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Studia za granicą - zalety oraz wady

Wyjazd poza granicę Polski wiąże się zarówno z pewnymi zaletami, jak i wadami. Do tych drugich zaliczyć można między innymi czesne, które w niektórych krajach może być dość wysokie. Decydując się na wyjazd warto mieć więc zaoszczędzoną niemałą kwotę pieniędzy. Z drugiej strony, wiele uniwersytetów oferuje swoim zagranicznym studentom stypendium, pozwalające na opłatę czesnego, a także spokojną naukę. Nie można także zapomnieć o kwestii psychicznej gotowości na studia za granicą – w szczególności, kiedy planujesz samotny wyjazd. Za granicą rzadziej student widuje się z rodziną na żywo, a tym samym jej wsparcie jest także ograniczone. Taka szkoła życia, chociaż nieco obciążająca, może okazać się bezcennym doświadczeniem, o ile jesteś na nie odpowiednio gotowy.

Jak wybrać uczelnię

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem uczelni za granicą lub w Polsce, pomyśl jaki kierunek studiów możesz wybrać, tak aby pasował do Twoich umiejętności oraz zainteresowań.  Koniecznie uwzględnij też aspekt rozłąki z najbliższymi oraz konieczności przebywania w nowym środowisku, w nowej kulturze gdzie nieustannie będziesz poznawał nowych ludzi mówiących innymi językami niż Twój rodzimy – polski. W głębi siebie wiesz, na ile to będzie dla Ciebie łatwe lub trudne, więc wsłuchaj się uważnie w swoje odpowiedzi.

Na tej podstawie, z całą pewnością, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję co do wyjazdu lub pozostania w kraju, jak i konkretnego kierunku studiów. Jak już zostało wspomniane, musi to być decyzja poparta dokładnymi analizami i przemyśleniami – wybór uczelni może wszakże rzutować praktycznie na całe Twoje życie.

Dodatkowo możesz ponieść różnorakie koszty związane z nieodpowiednim wyborem kierunku studiów, lub decyzją o studiowaniu za granicą.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 4 =