Studia w Polsce czy za granicą?

Blog

Studia w Polsce czy za granicą?

Wybierając uczelnię, możesz przebierać wśród bogactwa ofert szkół wyższych. W samej Polsce znajdziesz wiele uniwersytetów o atrakcyjnej ofercie naukowej. Czasami jednak w głowie pojawia się pytanie – co by było, gdyby zdecydować się na wyjazd na studia za granicę? Podjęcie ostatecznej decyzji, co do wyboru uczelni musi wiązać się z dokładną analizą, w końcu jest to ogromny krok, który może zaważyć na Twoim całym życiu. Co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na studia za granicą lub w Polsce? Tego dowiesz się, czytając przygotowany przez nas artykuł.

Studia za granicą - zalety oraz wady

Wyjazd poza granicę Polski wiąże się zarówno z pewnymi zaletami, jak i wadami. Do tych drugich zaliczyć można między innymi czesne, które w niektórych krajach może być dość wysokie. Decydując się na wyjazd warto mieć więc zaoszczędzoną niemałą kwotę pieniędzy. Z drugiej strony, wiele uniwersytetów oferuje swoim zagranicznym studentom stypendium, pozwalające na opłatę czesnego, a także spokojną naukę. Nie można także zapomnieć o kwestii psychicznej gotowości na studia za granicą – w szczególności, kiedy planujesz samotny wyjazd. Za granicą rzadziej student widuje się z rodziną na żywo, a tym samym jej wsparcie jest także ograniczone. Taka szkoła życia, chociaż nieco obciążająca, może okazać się bezcennym doświadczeniem, o ile jesteś na nie odpowiednio gotowy.

Jak wybrać uczelnię - diagnozy Starlevel

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem uczelni za granicą lub w Polsce, zdecyduj się na wykonanie diagnozy przygotowanej przez Starlevel, gdzie sprawdzisz swoje wewnętrzne zainteresowania i gotowość do studiów w obcym kraju, a także dowiesz się, jaki kierunek studiów możesz wybrać, tak aby pasował do Twoich umiejętności oraz zainteresowań. Na diagnozie prezentowany jest ranking typów uczelni, które najlepiej pasują do Twojego profilu. Na tej podstawie z całą pewnością łatwiej będzie Ci podjąć decyzję co do wyjazdu lub pozostania w kraju, jak i konkretnego kierunku studiów. Jak już zostało wspomniane, musi to być decyzja poparta dokładnymi analizami i przemyśleniami – wybór uczelni może wszakże rzutować praktycznie na całe Twoje życie.

Dodatkowo możesz ponieść różnorakie koszty związane z nieodpowiednim wyborem kierunku studiów, lub decyzją o studiowaniu za granicą.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 8 =