Talenty to nie wszystko – znajdź dziedzinę w której dostaną turbodoładowanie i zaczną błyszczeć

Biznes / Blog / Edukacja / Osoby indywidualne

Talenty to nie wszystko – znajdź dziedzinę w której dostaną turbodoładowanie i zaczną błyszczeć

Od wielu lat w Polsce coraz więcej osób i firm korzysta z idei silnych stron i testu opracowanego przez Instytut Gallupa, potocznie nazywane talentami Gallupa. Wykorzystywanie najsilniejszego zestawu talentów w pracy i w życiu dostarcza ludziom nowej energii oraz prowadzi do sukcesu. Osoby pracujące w zgodzie ze swoimi talentami są bardziej zmotywowane, chętne do pracy oraz bardziej zadowolone z życia. Ale talenty to nie wszystko aby znaleźć swoje zawodowe miejsce.

Talenty Gallupa znajdują obecnie szeroką rzeszę osób, które same płacą za wykonanie testu i sesje, aby lepiej poznać swoje talenty i ich znaczenie w pracy zawodowej. Wiedza o nich pomaga przy szukaniu lepszej dla siebie pracy a także może być wykorzystana przy zmianie zawodu.

Co takiego dostarczają talenty, że ludzie chcą z nich korzystać?

Z moich doświadczeń ponad 12 lat pracy z talentami Gallupa, zarówno indywidualnie jak i na potrzeby firm, wynika że najsilniejsze talenty Gallupa wyznaczają sposób osiągania sukcesu przez daną osobę. Określają sposób pracy, przekonania wg. których żyje osoba, a to pomaga znaleźć bardziej dopasowany do niej zakres zadań i odpowiedzialności w firmie.

Niestety z zestawu najsilniejszych talentów nie da się wywnioskować w jakiej konkretnie branży czy dziedzinie te talenty „będą chciały” pracować. Np. jeśli ktoś ma talenty tzw. „sprzedażowe”, to teoretycznie może być dobrym sprzedawcą w zasadzie w każdej branży, ale nie w każdej będzie chciał to robić. Tak samo „talenty myślenia” nie określają branży, w której ta osoba z chęcią będzie je uruchamiać.

Dlaczego talenty to nie wszystko?

Bo aby korzystać w pełni z ich mocy potrzebne jest też serce – czyli obszar pasji.

Przykład? Jeśli np. posiadasz talenty sprzedażowe to będziesz dobrym sprzedawcą, ale prawdziwą gwiazdą będziesz kiedy do talentów dołączysz swoje serce i energię radości płynącą z zajmowania się swoją pasją.

Jeśli np. Twoją pasją są samochody to wtedy sprzedaż samochodów będzie dawała ci podwójne turbodoładowanie, a klienci będą za Tobą głosowali nogami i wielkością Twojej sprzedaży. I nie zmienią tego awarie samochodów, stłuczki czy wypadki, które się zdarzają Tobie i wokół, bo to jest świat, w którym przebywanie Ciebie doładowuje.

Albo gdy masz pasję do koni i uwielbiasz na nich jeździć, czy troszczyć się o nie w stajni. Czy wyobrażasz sobie, że zrezygnujesz z nich tylko dlatego że np. spadłeś z konia lub koń Ciebie kopnął? Takie zdarzenia są oczywiście ryzykiem, ale u Ciebie jest ono rekompensowane odczuciem, którego doświadczasz podczas przebywania z nimi.

Ogólnie rzecz ujmując – kiedy pracujesz w obszarze pasji, przeszkody i trudności nie powodują że rezygnujesz z niej, bo korzyści wewnętrzne, które masz z niej są zdecydowanie większe niż ryzyka czy wewnętrzne straty z niej wynikające.

Tak dzieje się z każdym zestawem najsilniejszych talentów – aby silnie wzrastały i rozwijały się muszą trafić na odpowiednie podłoże dla danej osoby – czyli dziedzinę bliską jej sercu, w której czuje że wzrasta. Więc wyobraź siebie, działającego ze swoimi talentami i dodatkowo w obszarze swojej pasji. Czy to nie byłby dobry powód aby codziennie rano wstawać z chęcią, energią i motywacją do pracy?

Więc powstaje pytanie: jak odkryć swój obszar pasji?

Oczywiście można go poszukiwać samemu, można i w pracy z coachem. Można też iść swoją drogą życiową i czekać na jego samoistne odsłonięcie. A niektóre osoby podążają za swoją pasją przez całe życie, czasami już od dzieciństwa. Nie ma jednej ścieżki i limitu czasu na jej odkrycie, bo świat wokół nas tak szybko się zmienia, że być może nasz obszar pasji dopiero się wyłania w świecie, choć istnieje już w naszym wnętrzu jeszcze świadomie nie sformułowany i nie wyrażony.

Sposobów i strategii na odkrycie pasji jest wiele. I choć gwarancji nie masz że ją już znajdziesz, to w pierwszym kluczowym kroku jej szukania możesz sobie pomóc znajdując dla siebie potencjalne obszary pasji – czyli obszary, w których ta pasja może być jeszcze wewnętrznie ukryta. Tutaj Twój rozum i logika nie wystarczą, bo przecież Twój prawdziwy obszar pasji może jeszcze nie zaistniał w świecie lub dopiero zaczyna się wyłaniać  i potrzeba czasu na świadome dostrzeżenie. Potrzebujesz więc wejść w to co istnieje już w Tobie teraz, a jeszcze może nie być uświadomione. 

Warto poszukać i doprecyzować swój obszar pasji. A jeśli nie pasji, to na pewno znajdziesz jakiś szczególny dla Ciebie obszar, w którym znajdujesz pobudzenie i motywację i w którym działanie Twoich talentów będzie dodatkowo wzmacniane turbodoładowaniem.

Przecież o to chodzi abyś czuł, że pracując także żyjesz. Więc jeśli znasz już swoje talenty i poznasz także swoje obszary szczególnie Ciebie pociągające, to wtedy, na pewno, łatwiej będzie Ci określić swoją nową specjalizację czy zawód i przygotować się do tej zmiany. A jeśli nie chcesz sam tego robić to możesz też skorzystać z naszych usług, bo łączymy wiedzę o talentach z wiedzą o Tobie zawartą, którą możesz uzyskać o sobie w trakcie naszego unikatowego procesu „Odkryj swój zawód„.